ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΔΡΑΣΕΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΕΩΝ» (Ε’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ)
Οι μαθητές/-τριες της Ε΄ τάξης ασχολήθηκαν με την διαχείριση καταστάσεων φυσικών καταστροφών και κρίσεων, στο πλαίσιο των Εργαστηρίων δεξιοτήτων. Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τους τρόπους αντιμετώπισης κρίσιμων καταστάσεων και φυσικών καταστροφών. Επιπλέον, οι μαθητές/-τριες δημιούργησαν ενημερωτικές αφίσες και φυλλάδια προκειμένου να ευαισθητοποιηθεί για το ζήτημα και η υπόλοιπη σχολική κοινότητα. Στόχος είναι οι μαθητές/τριες να αναπτύξουν τη δημιουργικότητα, την επικοινωνία, την κριτική σκέψη και τη συνεργασία. Επίσης, επιδιώκεται να ενισχυθεί η αυτομέριμνα, η ανθεκτικότητα, η ενσυναίσθηση και η ευαισθησία, η καλλιέργεια κοινωνικών δεξιοτήτων και οργανωτικών ικανοτήτων.![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/14674/images/p1h3hnab8rhtqlj3mpnhdfl9f4.jpg)
![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/14674/images/p1h3hnab8r14osm0ant112n1tmq5.jpg)