2ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: ΜΑΘΗΤΕΣ ΞΕΝΑΓΟΙ, ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ - ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ (ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ)
Τους μήνες Ιανουάριο-Φεβρουάριο οι μαθητές/-τριες της ΣΤ΄ τάξης πραγματοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μαθητές, ξεναγοί, δημοσιογράφοι… Ανάδειξη τοπικής πολιτιστικής κληρονομιάς», στο πλαίσιο του θεματικού κύκλου «Φροντίζω το περιβάλλον» των εργαστηρίων δεξιοτήτων. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, οι μαθητές/τριες ήρθαν σε επαφή και μελέτησαν μνημεία της πολιτιστικής κληρονομιάς της πόλης των Χανίων και του Ρεθύμνου. Στο πλαίσιο αυτό, τα παιδιά κλήθηκαν να αναλάβουν τον ρόλο του ερευνητή- δημοσιογράφου γνωρίζοντας την ιστορία συγκεκριμένων μνημείων των δύο πόλεων. Έπειτα, ως σωστοί δημοσιογράφοι χωρίστηκαν σε ομάδες και έγραψαν ένα άρθρο για τα μνημεία που ανέλαβαν.
![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/14584/images/p1gsjf787f37o1qjvpsvjkohqp4.jpg)
![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/14584/images/p1gsjf787g9a51pduoics5c19da5.jpg)
![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/14584/images/p1gsjf787gcjr14ogqd0h211ts06.jpg)