ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ (Γ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ)
Η Γ’ Τάξη ολοκλήρωσε το Εργαστήριο Δεξιοτήτων με τίτλο «Σταματώ τις διακρίσεις- Αποδέχομαι τον Άλλο» της θεματικής «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη» πραγματοποιώντας την ανάγνωση του λογοτεχνικού βιβλίου «Η χώρα με τους παράξενους ανθρώπους» του Νικόλα Ανδρικόπουλου. Η θεματική του βιβλίου πραγματεύεται την ύπαρξη ατομικών διαφορών ανάμεσα στα μέλη μιας ομάδας και στοχεύει στην ανάδειξη της αξίας αυτών. Οι μαθητές/τριες μέσα από εικαστικές δημιουργίες, παιχνίδια ρόλων και συζητήσεις που υλοποιήθηκαν στα πλαίσια του προγράμματος, κατάφεραν να συνειδητοποιήσουν την ύπαρξη στερεοτύπων και να υιοθετήσουν κριτική στάση απέναντί τους.
![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/14129/images/p1g49nsjr94amn25c551halr9u4.jpeg)
![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/14129/images/p1g49nsl63glt1s31q671n8hb905.jpeg)
![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/14129/images/p1g49nsmbj90brgv1ik3b4u1ull6.jpeg)
![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/14129/images/p1g49nsneu1fk1jun2mu1f5evui7.jpeg)