«ΕΞΕΡΕΥΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΆΥΛΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ/ΖΩΝΤΑΝΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ» (Γ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ)
Στα πλαίσια συμμετοχής του σχολείου μας, στο πρόγραμμα της UNESCO, «Εξερευνώντας την Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά/Ζωντανή Κληρονομιά του τόπου μας», η Γ’ τάξη κατασκεύασε το δικό της ψηφιακό λαογραφικό μουσείο αξιοποιώντας την ιστοσελίδα Artsteps. Οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα στοιχεία της κρητικής παράδοσης και να απολαύσουν τη διαδικασία δημιουργίας ενός μουσείου.
Τα μουσεία είναι δημοσιευμένα στους παρακάτω συνδέσμους:
![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/14963/images/p1hscsa0ktdk31r5v11i2sq21hkm4.jpeg)
![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/14963/images/p1hscsafkg18ketrue311isbij4.jpg)