ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΉΡΙΟ: Η απόλαυση της θέασης (Α & B ΛΥΚΕΙΟΥ)
Την Παρασκευή 1 Νοεμβρίου οι μαθητές της Α' και Β' Λυκείου συμμετείχαν σε εργαστήριο με θέμα "Η απόλαυση της θέασης". Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του 7ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων στο Πνευματικό Κέντρο .
Ο εμψυχωτής του εργαστηρίου Σταύρος Γρόσδος προσπάθησε να μυήσει τους μαθητές στη μαγεία του κινηματογράφου, να τους βοηθήσει να κατανοήσουν τεχνικούς όρους ( "κάδρο", "πλάνο") και τους βοήθησε να αναζητήσουν μεθόδους με τις οποίες παράγονται οι κινηματογραφικές ταινίες. Στη συνέχεια , οι συμμετέχοντες χρησιμοποίησαν τις εμπειρίες και δεξιότητες που ανέπτυξαν για να εκφραστούν και να απολαύσουν ουσιαστικά μια κινηματογραφική ταινία.
![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/12057/images/p1e8p0o6n41bkbs031mur1mmvafm4.jpeg)
![](https://9b9ec758578b3ee0d46b-305404f9eb35eaf4130aa2d106c6a91c.ssl.cf3.rackcdn.com/716/articles/12057/images/p1e8p0pg6jhlhluftim5eg19he4.jpeg)